بررسی شکل پذیری و رفتار لرزه ای ستونهای CFT  با مقطع موجدار و کاربرد آن بعنوان پایه پل ها

تکنولوژی ساخت پل ها با استفاده از ورقهای آلومینیومی و فولادی سالهاست که در دنیا رونق گرفته و در ایران نیز در دسترس می باشد علاوه بر آن ،پیشتر برای بشر ثابت شده است که استفاده از دو یا چند مصالح بصورت مرکب (Composite) در ساخت انواع سازه ها منجر به طراحی بهینه،کارا و اقتصادی می گردد و لذا کاربرد سیستم های هیبریدی (Hybrid system) و اعضا مرکب پیش ساخته در ساخت انواع ابنیه معمول گردید.اعضای بتن آرمه که ترکیبی از فلز و بتن می باشد از جمله سازه های مرکبی هستند که در ساخت انواع ابنیه عمومیت دارند.

یکی از راههای مقاوم سازی درپل ها تقویت ستون های پایه پل بصورت  مختلط می باشد. ستون های مختلط عمدتاً به دو گروه ستون های فولادی مدفون شده در بتن و ستون های فولادی پر شده با بتن می باشند.در بین مقاطع مختلط استفاده از ستون های مختلط بتنی-فولادی در سازه پل ها (بعنوان پایه) و ستون های ساختمان های بلند دارای مزایای قابل توجهی می باشد.

از سوی دیگر ورقهای موج دار از قدیمی ترین انواع فولادهای سرد نورد شده هستند.به سبب استفاده از نورد سرد در تولید این ورقها،ساخت آنها روند نسبتاً ساده و کم هزینه ای دارد.امروزه از این ورقها در صنایع مختلف استفاده می شود.در ساخت سازه ها از این ورقها بعنوان پوششهای کف،دیواره های پیرامونی ساختمان های صنعتی،در ساخت تیر ورق های فولادی  با جان موج دار و یا تیرورق های جعبه ای پیش تنیده بتنی با جان موج دار فولادی خصوصاً در پل سازی استفاده فراوانی می شود.

در این پژوهش رفتار لرزه ای ستون فولادی مستطیلی (با سخت کننده های طولی و عرضی) و دایره ای و ورق موج دار معادل آنها در دو حالت توخالی و پرشده با بتن مورد ارزیابی قرار گرفته شد. این بررسی ها توسط نرم افزار اجزای محدود ABAQUS انجام گرفت. نتایج حاصل نشان داد که استفاده از این المانهای مختلط باعث بهبود خاصیت محصور شدگی فولاد بر روی بتن و جلو گیری از کمانش موضعی و کلی ، همچنین افزایش ظرفیت باربری و افزایش ظرفیت خمشی و افزایش مقاومت نهایی و افزایش شکل پذیری و در نهایت جذب انرژی  می شود که در نتیجه عملکرد لرزه ای مناسبتری نسبت به سایر ستون های بررسی شده دارد.

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcu.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcuLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcu. 

بررسی شکل پذیری و رفتار لرزه ای ستونهای CFT با مقطع موجدار و کاربرد آن بعنوان پایه پل ها

  • تولید کننده: مارکت کد
  • شناسنامه: بررسی شکل پذیری و رفتار لرزه ای ستونهای CFT ...
  • موجودی: در انبار
  • زبان برنامه نویسی: Abaqus
  • برنامه نویس: رضا اورجی
  • سریال برنامه: MC1-1143
  • فایل معرفی محصول: لینک
  • 90,000تومان

برچسب ها: ستون مختلط, ستون موجدار, رفتارآکاردئونی, شکل پذیری, رفتارهیسترزیس