ارائه ی یک مدل کاربردی جهت شبیه سازی ماژول فتوولتائیک در نرم افزار سیمولینک تحت شرایط محیطی مختلف و مقایسه مدل دو دیودی و تک دیودی

تکنولوژی انرژی های تجدید پذیر نقش مهم و تاثیر گذاری در  تولید انرژی مصرفی جهان دارد. در میان این انرژی های تجدید پذیر نقش انرژی خورشیدی به عنوان  یکی از انرژی های مطمئن برای آیندگان،  به سرعت در حال افزایش است به طوری که مصرف انرژی خورشیدی در بخش صنایع هرساله 40% افزایش دارد. این بدان معنا است که دانش مورد نیاز برای قطعات فتوولتاییک و عملکرد سیستم های خورشیدی به شدت در حال افزایش است .

برای ارزیابی و تست  عملکرد  سیستم تولید فتوولتاییک بدون استفاده از شبیه ساز ،باید تجهیزات مورد نیاز  همچون پنل های خورشیدی ، مبدل ها ، خازن ها و ... در مکانی مشخص قرار‌داده‌شوند.  هم چنین شرایط محیطی مورد نظر باید برای سیستم فتو ولتاییک فراهم شود .به طور مثال اگر  بخواهیم  نتایجی  در دمای مشخص بدست آوریم باید دمای پنل های خورشیدی را به دمای مورد نظر خود برسانیم .  به وضوح مشخص است که انجام این کار هم سخت و هم هزینه بر است .حال فرض کنید که بخواهیم  کنترل کننده MPPT برای سیستم خود طراحی کنیم و یا بخواهیم عملکرد سیستم را در حالت گذرا در کنار بقیه اجزا سیستم مورد بررسی قرار دهیم . تمام این موارد نشان می دهد که بررسی و عملکرد سیستم فتوولتاییک  به صورت جزیره‌ای و یا  متصل به شبکه نیازمند یک شبیه ساز کامپیوتری می‌باشد .

برای آنکه بتوانیم یک سیستم فتوولتاییک  به همراه سیستم کانورتر الکترونیک قدرت را پردازش نماییم ، باید یک مدار بر پایه مدل شبیه سازی برای سلول خورشیدی  تعریف نماییم . در این مدل باید رفتار سلول خورشیدی با تغییرات محیطی همچون  دما و میزان تابش ، مورد پردازش قرار بگیرد  . در اکثر مدل هایی که برای سلول های خورشیدی تعریف شده است ، دما و تابش به عنوان دو پارامتر ورودی در نظر گرفته شده اند و خروجی این مدل مشخصه ولتاژ – جریان برای یک سلول مشخص است .

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcu.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcuLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcu. 

ارائه ی یک مدل کاربردی جهت شبیه سازی ماژول فتوولتائیک در نرم افزار سیمولینک تحت شرایط محیطی مختلف و مقایسه مدل دو دیودی و تک دیودی

  • تولید کننده: مارکت کد
  • شناسنامه: ارائه ی یک مدل کاربردی جهت شبیه سازی ماژول فتوولتائیک در نرم افز
  • موجودی: در انبار
  • زبان برنامه نویسی: Matlab
  • تاریخ: ۱۳۹۴/۰۶/۰۹
  • برنامه نویس: بقایی
  • 75,000تومان

برچسب ها: فتوولتاییک, MPPT, AM, مدل تک دیودی, مدل دو دیودی, شرایط محیطی, سیمولینک, شبیه سازی