قابلیت های نرم افزار Flac3D

نویسنده admin 1396/04/07 0 نظر
قابلیت های نرم افزار Flac3D

 

قابلیت های نرم افزار Flac3D

 

نرم افزار Flac3D از نرم افزار های تحلیل ،  مدلسازی و شبیه سازی رشته مهندسی عمران گرایش ژئوتکنیک می باشد که کاربرد فراوانی در تهیه پایان نامه های کارشناسی ارشد , پژوهش های رشته عمران و ارایه مقالات دارد . در ادامه به آموزش مقدماتی نرم افزار Flac3D پرداخته می شود که امیدواریم راهنمای مفیدی برای دانشجویان کارشناسی ارشد برای پایان نامه های کارشناسی ارشد و ارایه مقالات باشد . نرم افزار Flac3D مخفف Fast Lagrangian Analysis of Continua in 3Dimensions می باشد . نرم افزار Flac3D جز نرم افزار های تفاضل محدود (finite-difference) محسوب می شود . نرم افزار Flac3D در ورژن های اول داری مدلسازی های دوبعدی بوده و با گسترش آن امروزه به صورت کاربرپسندتر به صورت سه بعدی درآمده است البته روش مدل سازی و تحلیل دو نرم افزار به صورت جزئی متفاوت است ، ولی اساس حل معادلات در این دو نرم افزار یکسان است و همچنین الگوی یکسانی برای  شبیه سازی منطقی دارا هستند . نرم افزار Flac3D رفتار خاك ، سنگ و مواد ديگر كه تحت جریان پلاستیک به  محدوده تسلیم رفتارخود می رشند ، مدل سازی می کند . نرم افزار Flac3D قابلیت مدل سازی مواد و مصالح را با المان های 3 بعدی و چند وجهی دارا است . هر المان با توجه به خصوصیت تنش-کرنش تعریف شده ، رفتار می کند . نرم افزار Flac3D می تواند تسلیم و جریان مصالح و نیز  تغییر شکل را در مود تغییرات کرنش بزرگ و جابجایی مصالح را نشان دهد . به صورت آشکار، می توان با طرح محاسبه لاگرانژی و تکنیک منطقه بندی گسسته مورد استفاده در نرم افزار  FLAC3D اطمینان حاصل کرد که خرابی پلاستیک و جریان با دقت بالا مدل شده است . نرم افزار فلک 3d علاوه بر این که برای مدل سازی های مربوط به رشته های مهندسی ژئوتکنیک و مهندسی معدن طراحی شده است ، قابلیت کاربرد های زیادی در مسائل گوناگون و نیز رشته های گوناگون از جمله مهندسی مکانیک و مسائل مکانیکی می باشد . یکی از بارز ترین خصوصیت نرم افزار Flac3D مدل سازی های مواد با رفتار غیر خطی و قابلیت اضافه نمودن نمودن رفتار مدنظر مصالح و مواد مورد نظر یا هر دستور دیگر به نرم افزار Flac3D با استفاده از زبان برنامه نویسی fish می باشد . در ادامه آموزش نرم افزار Flac3D به مهم ترین قابلیت های آن پرداخته می شود : 

نرم افزار Flac3D روش حل معادلات جابجايي ، امكان تحليل شكست و ريزش را كه پديده ای مهمي درعلم مکانیک سنگ ميباشد ، فراهم مي‌سازد که مهمترین آنها بشرح زیر است :
•    مدل سازی لغزش يا جداشدگي در المان و یا سطوح مختلف .
•    مدل سازی های با المان های دو بعدی تنش و كرنش صفحهاي .
•    قابلیت گرافیکی نسبتا خوب  و امكان ترسیم نمودار .
•    امكان انجام تحلیل های غیر خطی و دینامیکی .
•    امكان انجام تحلیل های خطی و استاتیکی .
•    امكان انجام تحلیل های روانگرایی
•    امكان انجام تحلیل های هیدرولیکی
•    مدل¬سازي خزش (creep) با بهره گیری از المان های ويسکوپلاستيک.
•    مدل¬سازي المان با رفتار ويسكوالاستيك .
•    مدل سازی با اعمال تغييرات حرارتي .
•    امکان در نظر گرفتن کرنش های بزرگ
•    المان‌هاي سازه‌اي براي شبيه‌سازي سازه‌ها (نظير پوشش تونل, پيچ‌سنگ يا پي)
•    مدل دوفازه سيال براي شبيه‌سازي جريان دو مايع مخلوط‌نشدني (نظير آب و هوا) درون محيط متخلخل
•    تحلیل پایداری شیب در شیروانی ها و معادن و سازه های زیر زمینی مانند تونل
•    بررسی نشست در سازه های زیر زمینی
•    قابلیت مدل سازی محیط چند فازه همانند مدل سازی خاک با آب یا هوا
•    قابلیت برنامه نویسی (زبان برنامه نویسی fish) با هدف اضافه نمودن مدل های رفتاری جدید توسط کاربر 
همان طور که در قسمت بالا گفته شد نرم افزار فلک 3d دارای مدل های رفتاری جهت کاربرد های متفاوت است . چند نمونه از مدل های رفتار نرم افزار
فلک 3d عبارتند از:  الاستیک-ایزوتروپیک ، الاستیک-ارتوتروپیک ،  الاستیک- ایزوتروپیک متقاطع ، پلاستیسیته دراگر-پلاگر، موهر- کلمب، پلاستیسیته درزه ای، پلاستیسیته درزه ای نرم شونده/سخت شونده، تسلیم پلاستیسیته دوگانه و پلاستیسیته .Cam-Clay
در پایان لازم است که در مورد کاربرد نرم افزار
فلک 3d در زمینه های تحقیقاتی و پژو هشی توضیحاتی داده شود . نرم افزار Flac3D  در رشته مهندسی عمران یکی از نرم افزار های اصلی برای بررسی رفتار دینامیکی خاک (تحت بار گذاری های تاریخچه زمانی) می باشد . امروزه بیشتر پژوهش های عددی در زمینه ژئو تکنیک در مقطع ارشد و دکترا با  نرم افزار Flac3D  انجام می شود .

در مقاله بالا سعی بر آموزش مقدماتی نرم افزار Flac3D شده است که هدف از این مقاله آشنایی دانشجویان مهندسی عمران با نرم افزار Flac3d بوده است تا بتوانند در پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترای خود و هم چنین در پژوهش ها و ارایه مقالات خود از نرم افزار Flac3D  استفاده نمایند . 

برای مطالعه مقالات آموزشی بیشتر می توانید با کلیک بر روی عنوان های زیر به مقاله مورد نظر هدایت شوید :

آشنایی با نرم افزار و راهنمای نصب نرم افزار Ansys

آشنایی با نرم افزار و راهنمای نصب نرم افزار Matlab

آشنایی با روش اجزای محدود

آشنایی با مفهمو بالستیک

افزودن نظر