پروژه تحلیل اجزای محدود بناهای آجری کهن به کمک نرم افزار ANSYS

در این تحقیق تحلیل خرابی سازه ­های بنایی کهن به روش اجزای محدود تحت بارهای لرزه ­ای انجام شده است. آثار باستانی کشور عزیزمان عمدتا از مصالح بنایی ساخته شده­ اند. آثار باستانی هر کشور پیشینه تاریخی آن کشور محسوب می­ گردد و این آثار دارای ارزش و اهمیت فراوانی هستند، مردم با دیدن آن­ها به وحدت ارزش­های انسانی پی می ­برند و آثار باستانی را میراثی همگانی می ­دانند. هر تکه ­ای از ایران دارای ارزش تاریخی و تمدنی چند هزارساله است و برای حفظ و نگهداری آن باید تلاش بسیار نمود. با توجه به آسیب ­پذیر بودن این ساختمان­ ها در طی زمین­لرزه­ های گذشته و تعداد زیاد آنها در نواحی لرزه ­خیز نمی­توان مطالعه رفتار و عملکرد ساختمان ­های بنایی در برابر زلزله را بی ­اهمیت دانست. بلکه باید با استناد به تجربیات حاصله از رخداد زمین لرزه­ های گذشته و ارتقاء سطح دانش علمی و فنی در این باره به تدوین، تکمیل، تصحیح و ترویج آیین نامه های طرح لرزه­ ای و اجرای اصولی ساختمان­های بنایی در کشور پرداخته و افزون بر آن روشهای علمی جهت مقاوم سازی ساختمان های آسیب پذیر موجود را نیز ارائه داد.

    با انگیزه فوق، در این تحقیق بررسی آسیب­ پذیری لرزه­ ای این سازه ­های بنایی با در نظر گرفتن چند سازه مهم که علاوه بر ثبت ملی در کشور ، ثبت جهانی نیز شده ­اند، با استفاده از روش المان­های محدود انجام شده و برای این­ کار از نرم ­افزار ANSYS  بهره گرفته شده است. از میان مدل­ های مختلف موجود برای مدل­سازی المان محدود سازه­ های بنایی، روش مدل­سازی ماکرو با المان­های همگن  Solid185برای آنالیز­های خطی و مودال و المان­ های Solid65 برای آنالیزهای غیرخطی دینامیکی انتخاب شده است. مدل­ های ایجاد شده تحت بار استاتیکی خطی و مودال آنالیز شده و نقاط ضعف آن بدست آمده است. سپس با انتخاب چند زلزله قوی، آسیب­پذیری لرزه ­ای این سازه بنایی مورد بررسی قرار گرفته است. زلزله­ های انتخاب شده همه از شتاب­ نگاشت­ های معروف و معتبر در ایران و جهان می­ باشند که در دهه ­های اخیر تخریب­ های عظیمی بجا گذارده­ اند. در نهایت نقاط ضعف سازه و مکانیزم­ های گسیختگی مهم که نیاز به مقاوم ­سازی دارند مشخص گردیده است.


 توضیحات بیشتر


آنچه در این کد خواهید آموخت:

1- نحوه انتقال هندسه ترسیمی از SolidWorks به ANSYS

2- نحوه تعریف مشخصات مصالح سازه ای در ANSYS

3- شبکه بندی مناسب سازه متناسب با دقت مورد نیاز تحلیل

4- نحوه اعمال شرط مرزی (عملکرد فونداسیون در گیرداری – مهار سازه در مقاوم سازی)

5- بارگذاری سازه و روش های اصلاح رکوردهای زلزله (روش خط مبنا و فیلترینگ)

6- آنالیز استاتیکی سازه و استخراج نتایج مورد نیاز

7- آنالیز مودال و استخراج فرکانس ها و اشکال مودی 

8- تعیین مودهای موثر سازه ای

9- نحوه محاسبه میرایی (به روش رایلی) و اعمال آن به سازه در قالب ضرایب میرایی رایلی

10- آنالیز دینامیکی خطی و غیر خطی و استخراج پاسخ دینامیکی سازه به رکورد اعمالی


نکات و الزامات:

1- این  برنامه در همه نسخه های بالاتر از ورژن 14.5 ANSYS قابل اجرا است.

2- جهت رسم هندسه آشنایی با نرم افزار SolidWorks الزامی است.

3- آشنایی با FEM و مفاهیمی مانند Meshing, Node, Element Type

4- آشنایی با SeismoSignal جهت اصلاح رکوردهای خام زلزله

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcu.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcuLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcu. 

پروژه تحلیل اجزای محدود بناهای آجری کهن به کمک نرم افزار ANSYS

  • تولید کننده: مارکت کد
  • شناسنامه: MC1-1077
  • موجودی: در انبار
  • تاریخ: ۱۳۹۵-۰۱-۰۹
  • زبان برنامه نویسی: ANSYS
  • سریال برنامه: MC1-1077
  • سفارش دهنده: پویا آقابیگی
  • فایل معرفی محصول: لینک
  • 960,290تومان
  • قیمت بدون مالیات: 881,000تومان

برچسب ها: آثار باستانی, المان­ محدود, ANSYS, انسیس, مدل­سازی ماکرو, تحلیل اجزای محدود, مکانیزم گسیختگی, بناهای تاریخی ایران