پروژه تحلیل استاتیکی غیر خطی سازه های دارای قاب خمشی فولادی به کمک نرم افزار SAP2000 به همراه فیلم آموزشی نرم افزار SAP2000

با توجه به پیشرفت روز افزون دانش مهندسی زلزله و لزوم بازنگری های پی در پی در آیین نامه های تدوین شده در این زمینه،لزوم دانستن فلسفه تدوین و تهیه این آیین نامه ها برای دانش آموختگان این رشته امری لازم به نظر می رسد.به علت ضرورت این امر در این رساله سعی شده است تا حد امکان برخی از بند های آیین نامه 2800 ایران با ویرایش چهارم را مورد بررسی قرار داده و مفاهیم اولیه و فلسفه تهیه و تدوین این بندها با ویرایش سوم مقایسه شود .دراین رساله ارزیابی قاب های خمشی 3 طبقه و6 طبقه با قاب خمشی فولادی با شکل پذیری متوسط مد نظر بوده وبرروی سازه  تحلیل استاتیکی غیرخطی (پوش اور) با نرم افزار SAP انجام شده است.


 توضیحات بیشتر


جمع بندی 


1)‌  با توجه آنالیز انجام شده برای سه ساختمان سه، شش و 10 طبقه با قاب خمشی فولادی و مقایسه هر کدام از ساختمان ها با دو ویرایش سوم و چهارم آیین نامه زلزله ایران استاندارد 2800 دیده می‌شود ضریب برش پایه ساختمان سه طبقه 1.4 برابر و ساختمان شش طبقه 1.4 و ساختمان 10 طبقه 1.23 برابر شده و همچنین این تغییرات در مورد برش پایه ساختمان هم می‌باشد.که همگی نشان ازافزایش در ویرایش چهارم دارند.

2)‌  نگاه کلی به دریفت سه ساختمان سه ، شش و 10طبقه و مقایسه هر کدام از آنها با دو ویرایش چهارم و سوم آیین نامه 2800 ایران نشان می‌دهد کاملا در مورد سازه سه طبقه این افزایش در دریفت در ویرایش چهارم نسبت به سوم به خوبی خود را نشان می‌دهد ولی با نظر به این که می‌دانیم در واقع ما در ویراش چهارم همان ساختمان  ویرایش سوم را مورد مقاوم سازی قرار دادیم لذا در ساختمان شش و 10 طبقه دیده می‌شود مقادیر دریفت در اکثر طبقات نزدیک به هم شدند و لذا افزایش ضریب برش پایه نقش چندانی در افزایش دریفت نشان نمی‌دهد.

3)‌  مقادیر حداکثر ممان و برش در تیر و ستون‌های در نظر گرفته شده همگی رشد 1 تا 1.7 را در تغییر ویرایش سوم به چهارم آیین نامه  زلزله ایران استاندارد 2800 را نشان می‌دهند. این امر نشان دهنده این است که تغییر ویرایش آیین نامه سبب رفتار واقعی تر سازه هنگام زلزله شده که در این صورت باید سازه مورد مقاوم سازی قرار بگیرد دلیل این امر افزایش ممان و برش در اعضای قاب فولادی مورد بررسی بوده است.

4) دیده شده ما بین دو ویرایش همواره در اثر مقاوم سازی، ویرایش چهارم دارای وزن سازه‌ای بیشتری بود درصورتی که ساختمان و نوع سیستم سازه ای آن یکسان می‌باشد و در ساختمان سه طبقه، در حدود یک تن افزایش وزن داشتیم همچنین در ساختمان شش و 10 طبقه به ترتیب حدود پنج و 11 تن این افزایش وزن را شاهد بودیم.

5) با مقاوم‌سازی سازه در اثر تغییر ویرایش سوم به چهارم درصد بیشتری از اعضا در رنج عملکردی قابلیت استفاده بی وقفه قرار گرفته‌اند و رشد 4 تا 10 درصدی را شاهد بوده‌ایم. اما افت 14 درصدی را برای منطقه قابلیت استفاده بی وقفه تا ایمنی جانی داشتیم و همچنین افت 19 تا 50 درصدی را برای ناحیه ایمنی جانی تا آستانه فروریزش سازه مشاهده می‌کنیم و برای عملکرد سازه در بالاتر از ناحیه آستانه فروریز افت 50 تا 75 درصدی مشاهده کرده‌ایم.


پیشنهادات


1-با توجه به انتخاب مدلهای خاص سازه‌ای در بخش محاسبات این پژوهش که دارای ساختار هندسی منظمی بوده توصیه می‌گردد در ادامه تحقیق از مدل سازی سازه های نامنظم در همان شرایط ساختگاه و سیستم سازه‌ای استفاده شود تا نتایج محاسباتی به صورت گسترده‌تر و کاربردی تر ارائه گشته و عملکرد منطقی‌تر و دقیق‌تری از این نوع سازه ها ارائه گردد.

2- در ادامه این پژوهش توصیه می‌گردد با توجه به رفتار غیر خطی سازه ها در زلزله های شدید از تحلیل  ‌دینامیکی غیر خطی نیز استفاده شده تا نتایج کامل تری حاصل گردد، ضمناً لازم است از تحلیل دینامیکی با استفاده از تاریخچه زمانی شتاب ناشی از زلزله های مختلف نیز استفاده به عمل آید.

3-بررسی رفتار سازه های متشکل از انواع سیستم های مقاوم جانبی همراه با قابهای خمشی و بدون آن نیز از اولویت برخوردار است تا بدین وسیله بتوان تاثیر این نوع سیستمهای مقاوم جانبی در سازه ها با یکدیگر مقایسه شود.

4-در ادامه این پژوهش لازم است علاوه بر ساختمانهای با اسکلت فلزی، ساختمانهای بتنی نیز مورد استفاده قرار گیرد و عملکرد انواع این نوع قابها نیز بررسی گردد.

5-توصیه می‌شود از خروجی تحلیل پوش اور مقدار ضریب رفتار ساختمان را محاسبه نمایید و آن را با مقادیر دو ویرایش آیین نامه 2800 ایران مقایسه نمایید و اختلاف آنهارا بیان کنید.

6-توصیه می‌شود در ادامه پژوهش از سازه های دارای عدم تقارن یاد سازه هایH شکل و صلیبی شکل استفاده به عمل آید همچنین اثر توزیع نامناسب بادبندها و سخت کننده ها در پلان طبقات، تاثیر جابجایی طبقه کوتاه و بلند در تراز طبقات، تاثیر بارگذاری نامتقارن در سازه بی نظمی به علت وجود انواع سیستمهای سازه ای و تاثیر انواع دیافراگم های افقی (سقف) و همچنین رفتار انواع اتصالات در تحلیل دینامیکی آنها و مواردی از این دست بررسی به عمل آید.

7- توصیه می‌شود موارد مورد بررسی در آیین نامه زلزله  ایران را با آیین نامه زلزله آمریکا  مورد مقایسه قرار دهید و تفاوت این دو آیین نامه را با یکدیگر بیان کنید.مشخصات کلی
تعداد صفحات محصول 80-100
فیلم آموزشی دارد
نمودارهای خروجی ندارد
زبان برنامه نویسی
زبان برنامه نویسی اول SAP2000
جامدات
حوزه تخصصی 1 عمران

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcu.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcuLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcu. 

پروژه تحلیل استاتیکی غیر خطی سازه های دارای قاب خمشی فولادی به کمک نرم افزار SAP2000 به همراه فیلم آموزشی نرم افزار SAP2000

 • تولید کننده: مارکت کد
 • شناسنامه: MC1-1100
 • موجودی: در انبار
 • تاریخ: 1395-10-08
 • زبان برنامه نویسی: SAP
 • سریال برنامه: MC1-1100
 • سفارش دهنده: محمد باوندی
 • فایل معرفی محصول: لینک
 • 919,960تومان
 • قیمت بدون مالیات: 844,000تومان

برچسب ها: پوش اور, قاب خمشی, دریفت, برش پایه, عملکرد, نرم افزار SAP, تحلیل استاتیکی غیرخطی

مقالات مرتبط