پروژه مدلسازی سد بتنی وزنی و اندرکنش سد و سیال با استفاده از نرم افزار ABAQUS به همراه فیلم آموزشی ABAQUS

در این پژوهش، سد بتنی وزنی پاین فلت واقع در ایالت کالیفرنیا که با هدف تولید برق و کنترل سیلاب ساخته شده به عنوان مطالعه موردی انتخاب شده است. جهت بررسی اندرکنش سازه و سیال، مدل سازی سیستم سد-مخزن به دو صورت تحلیل استاتیکی و تحلیل دینامیکی در نرم افزار ABAQUS انجام شده است. در تحلیل استاتیکی بارهای ناشی از نیروی وزن بدنه سد و نیروی هیدرواستاتیکی (ناشی از فشار آب مخزن) درنظر گرفته شده است. در تحلیل دینامیکی، بارگذاری از طریق شرایط مرزی تعریف می شود. برای تحلیل لرزه ای سیستم سد و مخزن در نرم افزار ABAQUS از زلزله ثبت شده در ایستگاه ال سنترو طی زلزله 19 می 1940 در ایالت کالیفرنیای آمریکا به عنوان تحریک لرزه ای استفاده شده است.

پس از اتمام تحلیل استاتیکی و دینامیکی، حداکثر تنش های اصلی فشاری و کششی از نرم افزار آباکوس استخراج شده و نتایج با مدل مشابه در نرم افزار EAGD84 مورد صحت سنجی قرار گرفته است. با مقایسه نتایج سه پارامتر حداکثر کشش و فشار در بدنه سد و حداکثر جابجایی تاج سد اختلاف اندکی بین دو نرم افزار وجود دارد و این اختلاف با توجه به نوع المان بکار برده شده قابل قبول است. به عنوان مثال حداکثر کشش در نرم افزار ABAQUS و EAGD84 در تحلیل استاتیکی به ترتیب 0.523 و 0.551 می باشد که اختلاف این دو عدد 5% است. باتوجه به اینکه تنش تسلیم کششی بتن توده معمولا بین 2 تا 3 مگا پاسکال می باشد، در نتیجه بدنه سد تحت اثر بارهای استاتیکی دچار ترک خوردگی نمی شود.

تحلیل دینامیکی سد بتنی وزنی پاین فلت به دو صورت ضمنی و صریح انجام گرفته است. نتایج حاصل از این قسمت بدین شرح است که سرعت تحلیل های صریح در مقایسه با تحلیل های ضمنی بیشتر می باشد و همچنین با بررسی تاریخچه زمانی جابجایی تاج سد و تنش های اصلی مشاهده می شود که نتایج بسیار مشابه بوده و اختلاف قابل توجهی بین نتایج تحلیل ضمنی و صریح وجود ندارد؛ اگرچه تحلیل ضمنی مقدار پارامترهای خروجی را اندکی بیشتر از تحلیل صریح  تخمین می زند.


آنچه در این پروژه خواهید آموخت

1- نحوه شبیه سازی سدبتنی وزنی با نرم افزار ABAQUS
2- نحوه اعمال اندرکنش سازه و سیال با استفاده از روش گره زدن(Tie) 
3- بارهای وارده در تحلیل استاتیکی و دینامیکی سد وزنی 
4- آشنایی با روش تحلیل لرزه ای سیستم سد و مخزن  و اعمال تاریخچه زمانی شتابنگاشت های زلزله
5- نحوه اعمال شرط مرزی بدنه سد(کف سد و تماس با مخزن)
6- نحوه اعمال شرایط مرزی مخزن(انتهای دور و سطح آزاد)
7- روش های تحلیل دینامیکی(Implicit & Explicit)

نکات و الزامات

1- نرم افزار مورد نیاز جهت اجرای برنامه ABAQUS ورژن 13-6 به بالا می باشد.
2- آشنایی با روش المان محدود
3- آشنایی با شرایط مرزی سد و مخزن و معادلات اویلری،لاگرانژی
4-آشنایی با مفاهیم تحلیل لرزه ای و دینامیکی (طیف تاریخچه زمانی شتابنگاشت ها)
5-آشنایی با اصول و نکات طراحی سدهای بتنی(بارهای وارده و هندسه مدل)
مشخصات کلی
تعداد صفحات محصول دارد
فیلم آموزشی دارد
زبان برنامه نویسی
زبان برنامه نویسی اول ABAQUS
زبان برنامه نویسی سوم 67

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcu.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcuLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcu. 

پروژه مدلسازی سد بتنی وزنی و اندرکنش سد و سیال با استفاده از نرم افزار ABAQUS به همراه فیلم آموزشی ABAQUS

  • تولید کننده: رضا صمدزاده فهیم
  • شناسنامه: MC1-1246
  • موجودی: در انبار
  • تاریخ: 2017-08-22
  • زبان برنامه نویسی: ABAQUS
  • سریال برنامه: MC1-1246
  • سفارش دهنده: رضا صمدزاده فهیم
  • فایل معرفی محصول: لینک
  • 1,079,100تومان
  • قیمت بدون مالیات: 990,000تومان

برچسب ها: تحلیل استاتیکی و دینامیکی, سد بتنی وزنی, اندرکنش سد و مخزن, نرم‌افزارABAQUS