پروژه شبیه سازی پمپ الکتریکی درون چاهی تحت شرایط جریان دو فاز با استفاده از نرم افزار CFX

امروزه همراه با افزایش استخراج نفت در سرتاسر جهان فشار ذخایر زیر زمینی در چاه‌­های نفت کاهش یافته است و این امر سبب شده است تا جریان طبیعی از چاه به سطح زمین کاهش یابد. یکی از رایج‌­ترین روش‌­ها به منظور افزایش بهره‌­برداری از چاه، نصب پمپ در عمق چاه می‌­باشد. پمپ الکتریکی درون چاهی از جمله این پمپ­ها می‌­باشد. از آن­جایی که وجود فاز گاز در اکثر چاه­‌های نفت مسئله‌­ای اجتناب ناپذیر است و با در نظر گرفتن این مطلب که عملکرد پمپ­های سانتریفوژ در حضور فاز گاز به ­شدت افت می‌­کند لذا نصب جداکننده‌­های گاز از مایع در قسمت ورودی این پمپ­ها از اهمیت ویژه‌­ای برخوردار است. در این تحقیق عملکرد پمپ‌­های الکتریکی درون چاهی تحت شرایط جریان دوفاز با استفاده از نرم افزار CFX  2015 شبیه‌­سازی شده است. در قسمت اول سعی شده است تا با مطالعه پارامتریک هندسه جداکننده گریز از مرکز که در قسمت ورودی پمپ قرار می‌­گیرد اقدام به ارائه طرحی مناسب برای این قسمت شود. در نهایت و پس از شبیه‌سازی عملکرد ایندیوسر تحت شرایط جریان تک‌فاز و دوفاز مشاهده شد که افزایش لقی نوک و تعداد پیچش کلی پره سبب افت عملکرد و کاهش توانایی ایندیوسر در حمل فاز گاز می­‌شود؛ در حالی که افزایش گام پره سبب بهبود عملکرد و افزایش توانایی ایندیوسر در انتقال فاز گاز می‌­شود. در این میان پارامتر ضریب صلبیت از اهمیت ویژه­‌ای برخوردار است چرا که با توجه به نتایج به دست آمده مشاهده شد که برای این پارامتر مقداری بهینه وجود دارد که در تحقیق حاضر این مقدار برابر با 5/1 بدست آمد. با انتخاب مناسب پارامترهای هندسی بهبود 40 درصدی در عملکرد ایندیوسر مشاهده شد. در قسمت بعد سعی شد تا اقدام به شبیه‌­سازی عملکرد یک طبقه از پمپ به همراه دیفیوزر تحت شرایط جریان دوفاز شود. در نهایت مشاهده شد که در حضور فاز گاز عملکرد پمپ سانتریفوژ افت پیدا می‌­کند. افزایش درصد گاز ورودی به مقدار بیشتر از 10 درصد سبب تشکیل نواحی با تمرکز 100 درصدی فاز گاز می­‌شود، که این پدیده با کاهش دبی شدت بیشتری پیدا می‌­کند. با افزایش درصد فاز گاز در ورودی هندسه موثر پمپ تغییر می­کند. به منظور بررسی تاثیر جداکننده بر روی عملکرد پمپ سعی شد تا با قرار دادن هندسه جداکننده در قسمت ورودی پمپ از ورود حداکثری فاز گاز به پمپ جلوگیری به عمل آید. در نهایت مشاهده شد که با نصب جداکننده در قسمت ورودی پمپ راندمان عملکرد پمپ تا حدود 30 درصد بهبود می­یابد.  


نکات و الزامات:

1- آشنایی اولیه با مفاهیم  CFD

2- آشنایی با مفاهیم جریان سیال دو فاز

3- آشنایی با مفاهیم هیدرولیکی و توربوماشین

۴- آشنایی با نحوه کار در نرم افزار CFX


برای آشنایی با  نرم افزار CFX  می توانید با کلیک بر روی عنوان های زیر به مقاله های مورد نظر هدایت شوید. لازم به ذکر است که  نرم افزار CFX  از پرکاربردترین نرم افزار های مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک می باشد که بسیاری از دانشجویان با استفاده از نرم افزار CFX  به ارایه پایان نامه های کارشناسی ارشد, پروژه های صنعتی و علمی می پردازند.

آشنایی با نرم افزار CFX  

نصبنرم افزار نرم افزار CFX  

مشخصات کلی
تعداد صفحات 167
تعداد صفحات محصول 150-200
معرفی متغیر های ورودی نرم افزار دارد
نمودارهای خروجی دارد
زبان برنامه نویسی
زبان برنامه نویسی اول CFX
سیالات
حوزه تخصصی 1 توربوماشین
حوزه تخصصی 2 چند فازی

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcu.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcuLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcu. 

پروژه شبیه سازی پمپ الکتریکی درون چاهی تحت شرایط جریان دو فاز با استفاده از نرم افزار CFX

  • تولید کننده: آرش سیفی خداشهری
  • شناسنامه: MC2-1065
  • موجودی: در انبار
  • تاریخ: ۱۳۹۴-۰3-25
  • زبان برنامه نویسی: CFX
  • سریال برنامه: MC2-1065
  • سفارش دهنده: مارکت کد
  • فایل معرفی محصول: لینک
  • 1,313,450تومان
  • قیمت بدون مالیات: 1,205,000تومان

برچسب ها: ایندیوسر, دیفیوزر, جداکننده گریز از مرکز, پمپ الکتریکی درون چاهی, دو فاز, CFX, چندفاز, توربوماشین, CFD, هیدرولیکی, دیدگاه حجم سیال (VOF), دیدگاه اویلرین اویلرین, فاز پراکنده, فاز پیوسته, کسر حجمی, دیدگاه اولرین لاگرانژین, توربین, کمپرسور, پمپ, فن, ماشین‌ سیالی, جابجایی مثبت, سانریفیوژ, مختصات دوار, روش MRF, روتور, ایمپلر, استاتور

مقالات مرتبط