پروژه الگوریتم بهینه سازی هوشمند تکاملی به روش ازدحام ذرات (Partial Swarm Optimization) با استفاده از نرم افزار فرترن

انتخاب الگوریتم مناسب بهینه‌سازی یکی از موارد مهم در بهینه سازی در نرم افزار فرترن ( FORTRAN ) است که بستگی به طبیعت مسأله و مشخصات فضای طراحی دارد. انتخاب الگوریتم بهینه سازی در بهینه سازی مسائل مهندسی مختلف از جمله بهینه سازی در اجسام هوافضایی همچون ایرفویل، بال هواهپیما و پره بالگرد و توربین های بادی، با استفاده از نرم افزار فرترن نقشی محوری دارد چرا که نتیجه نهایی وابسته به دقت الگوریتم مورد استفاده و حساسیت آن به مینیمم های محلی است. دو گروه اصلی از الگوریتم های بهینه سازی روش های بر پایه گرادیان و روش های تکاملی و فرا هوشمند  هستند. الگوریتم های گرادیانی زمانی که تعداد پارامتر ها زیاد بوده یا زمان محاسبه تابع هدف طولانی باشد و یا در شرایطی همچون ناپیوستگی در فضای حل و مشتق ناپذیری تابع هدف و ... با مشکل مواجه می شوند؛ بر خلاف این الگوریتم‌ها، الگوریتم‌های غیر گرادیانی از مقادیر توابع به جای ارزیابی مشتقات استفاده می نمایند که این نکته باعث می‌شود که حتی در مسائلی که تابع هدف پیوسته یا مشتق پذیر نیست نیز قادر به جستجوی بهینه باشند. به علاوه این الگوریتم‌ها قابلیت بهینه سازی چندین تابع هدف را به صورت همزمان دارا می باشند و به دلیل اینکه از چندین نقطه در کل میدان حل نمونه گیری تصادفی انجام می دهند نقطه مینیمم مطلق را پیدا می کنند. از جمله مهم‌ترین این الگوریتم‌ها، الگوریتم ازدحام یا انبوه ذرات است که در سال‌های اخیر به دلیل قدرت و کارایی این روش، توجه ویژه‌ای به آن شده است. در این پروژه با استفاده از نرم‌افزار فرترن ( FORTRAN ) الگوریتم بهینه‌سازی به روش ازدحام ذرات به طور کامل شرح و به صورت کاملا کاربردی و کاربردوست در نرم افزار فرترن ( FORTRAN ) برای استفاده در هر گونه مسأله مهندسی پیاده‌سازی و ارائه شده است و نتایج آن برای انواع توابع هدف مختلف ارائه  شده و نقش و تأثیر هر یک از متغیرهای این روش ارزیابی شده است. لازم به ذکر است که از نقاط قوت این کد نرم افزار فرترن این است که می‌توان با هر کد تابع هدفی لینک نمود و در بهینه‌سازی مسائل مختلف بهینه سازی از جمله در بهینه‌سازی اجسام هوافضایی بهره برد.


آنچه در این کد خواهید آموخت:

1- نحوه محاسبه نقطه مینیمم یا ماکزیمم یک تابع به روش PSO

2- تئوری روش PSO و نحوه اعمال فرمول های آن در کد  نرم افزار فرترن

3- نحوه اعمال شرایط اولیه 

4- نحوه به روز رسانی متغیرها و نحوه همگرایی و تاثیر ضرایب مختلف بر روند همگرایی


نکات و الزامات:
1- این  برنامه در همه نسخه های کامپایلرهای نرم افزار فرترن ( FORTRAN )  قابل اجراست.
2- خروجی ها در همه نسخه های Tecplot قابل مشاهده است
3- آشنایی اولیه با مفاهیم بهینه سازی و الگوریتم های تکاملی 

برای آشنایی با نرم افزار Fortran می توانید با کلیک بر روی عنوان های زیر به مقاله های مورد نظر هدایت شوید. لازم به ذکر است که نرم افزار Fortran از پرکاربردترین نرم افزار های مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک می باشد که بسیاری از دانشجویان با استفاده از نرم افزار Fortran به ارایه پایان نامه های کارشناسی ارشد, پروژه های صنعتی و علمی می پردازند.

آشنایی با نرم افزار Fortran

مشخصات کلی
تعداد صفحات 33
تعداد صفحات محصول 20-40
نمودارهای خروجی دارد
زبان برنامه نویسی
زبان برنامه نویسی اول FORTRAN
سیالات
حوزه تخصصی 1 سایر

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcu.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcuLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcu. 

پروژه الگوریتم بهینه سازی هوشمند تکاملی به روش ازدحام ذرات (Partial Swarm Optimization) با استفاده از نرم افزار فرترن

  • تولید کننده: حمید مرادتبریزی
  • شناسنامه: MC2-1191
  • موجودی: در انبار
  • تاریخ: 2017-05-09
  • زبان برنامه نویسی: FORTRAN
  • سریال برنامه: MC2-1191
  • سفارش دهنده: مارکت کد
  • فایل معرفی محصول: لینک
  • 1,038,770تومان
  • قیمت بدون مالیات: 953,000تومان

برچسب ها: الگوریتم بهینه سازی, روش های تکاملی و فرا هوشمند, تابع هدف, الگوریتم ازدحام, فرترن, FORTRAN, کدنویسی, روش PSO, مینیمم مطلق