پروژه تعیین مشخصات آیروآکوستیکی ساختمان‌ها توسط مدل‌سازی در نرم‌افزار انسیس FLUENT با در نظر گرفتن مشخصات هندسی ساختمان‌ها و مصالح بکار رفته و به همراه فیلم آموزشی نرم افزار FLUENT

تعیین مشخصات آیروآکوستیکی ساختمان‌ها و ملاحظات آکوستیکی مربوط به ساختمان، که قسمت اول عنوان پژوهش است در فصل اول موردمطالعه قرارگرفته و افزایش ضریب جذب صوتی مصالح ساختمانی و تعیین مقدار جذب صوتی این مصالح که درواقع رویکرد این پژوهش است، به‌وسیله عملیات آزمایشگاهی در فازهای ذیل به انجام رسیده و نتایج حاصل موردبررسی قرارگرفته است.

در فاز اول این پژوهش یک دستگاه آنالیزور صوتی به‌وسیله برنامه‌نویسی با نرم‌افزار لب ویو بر روی کارت صدا ساخته شد ( با شماره اظهار نامه 139550140003012115 در مراحل ثبت اختراع است ) که ازلحاظ قیمت تمام شده بسیار ارزانتر از نمونه های خارجی است که ازیک‌ طرف به صوت سنج و از طرف دیگر به کامپیوتر متصل شده و قابلیت ثبت و تحلیل فرکانسی داده‌ها را دارد.

در فاز دوم برخی از مصالح ساختمانی که به‌عنوان جاذب صوتی شناخته می‌شوند مانند: لیکا و سیپورکس و همچنین ملاتی که جاذب صوت هستند مانند پرلیت، گچ و ... تهیه‌شده و در چندین نوبت با نسبت های مختلف بر روی تیپ های مختلف بلوک ها نازک‌کاری شدند.

در فاز سوم یک دستگاه تستر آکوستیکی پرتابل با دو محفظه عایق از جنس پشم سنگ و یک لوله یک متری که با استفاده از مود فرکانس طبیعی خود نقش آمپلی فایر های گران‌قیمت را ایفا می‌کند و یک بلندگو که به انتهای لوله متصل می‌شود، ساخته شد ( با شماره اظهار نامه 139550140003012117 در مراحل ثبت اختراع است ) که انواع بلوک های نازک‌کاری شده درون آن قرارگرفته و توسط فانکشن ژنراتور و یک اسپیکر معمولی در بازه های فرکانسی مختلف مورد آزمایش قرار گرفتند و درنهایت مقدار افت صوتی مصالح با انواع نازک‌کاری به دست آمد.

در فاز چهارم مجموعه آزمایشگاهی و بلوک های مورداستفاده، در نرم‌افزار Gambit طراحی و نود بندی شده و شرایط مرزی و محدوده حل تعیین گردید که در ادامه با فراخوانی هندسه حاصل در نرم‌افزار فلوئنت ( FLUENT ) و انتخاب نوع حل گرها و مدل آکوستیکی و وارد کردن مقادیر چگالی، فشار آکوستیکی، فرکانس ورودی و خواص مربوط به مواد و همچنین تعداد تکرارها و گام های زمانی، حل مسئله انجام‌گرفته و به مقدار افت صوتی مصالح موردنظر دست یافته‌ایم. 

درنهایت نتایج به‌دست‌آمده از عملیات آزمایشگاهی و شبیه‌سازی عددی با کمک نرم‌افزار فلوئنت ( FLUENT ) همگرایی بسیار مناسبی داشته و نتایج حاکی از آن است که بلوک‌های لیکا و سیپورکس با نازک‌کاری‌های گچ و پرلیت و ... می‌توانند تا بیش از 60 دسی‌بل امواج صوتی را کاهش داده و به‌عنوان مصالح ساختمانی آکوستیکی نقش ایده آلی داشته باشند که این نتایج به‌وسیله نتایج به‌دست‌آمده توسط بخش آکوستیک مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اعتبار سنجی شده اند.


آنچه در این برنامه خواهید آموخت:

1- طراحی و تحلیل هندسه های متشکل از قسمت های جامد و سیال و نود بندی آنها در نرم افزار گمبیت ( Gambit )

2- تعیین دامین حل های متشکل از قسمت های جامد و سیال در نرم افزار گمبیت ( Gambit )

3- تحلیل آکوستیکی یک دامین و چگونگی اعمال متغیرهای مربوط به مواد و اعمال فرکانس های مورد نظر در نرم افزار فلوئنت ( Fluent )

4- نحوه بدست آوردن اختلاف فشار دینامیکی حاصل از موج صوتی در داخل لوله

5- نحوه بدست آوردن اختلاف سرعت حاصل از موج صوتی در داخل لوله

6- بدست آوردن مقدار افت صوتی حاصل از شبیه سازی در داخل برنامه 


نکات و الزامات:

1- آشنایی اولیه با CFD

2- آشنایی اولیه با نرم افزار گمبیت ( Gambit )

3- آشنایی با مفاهیم اولیه آکوستیک همچون شاخص کاهش صدا، مودهای طبیعی فرکانسی لوله و...

4- آشنایی اولیه با نرم افزار فلوئنت و برخی مفاهیم از قبیل پایا بودن جریان، حل ضمنی یا صریح، حل بر مبنای دانسیته و یا حل بر مبنای فشار و...


برای آشنایی با نرم افزار Fluent  می توانید با کلیک بر روی عنوان های زیر به مقاله های مورد نظر هدایت شوید. لازم به ذکر است که نرم افزار Fluent از پرکاربردترین نرم افزار های مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک می باشد که بسیاری از دانشجویان با استفاده از نرم افزار Fluent  به ارایه پایان نامه های کارشناسی ارشد, پروژه های صنعتی و علمی می پردازند.

آشنایی با نرم افزار Fluent

آموزش نصب نرم افزار Fluent


مشخصات کلی
تعداد صفحات 136
تعداد صفحات محصول 100-150
فیلم آموزشی دارد
معرفی متغیر های ورودی نرم افزار دارد
نمودارهای خروجی دارد
زبان برنامه نویسی
زبان برنامه نویسی اول FLUENT
زبان برنامه نویسی دوم Lab View
سیالات
حوزه تخصصی 1 آکوستیک
حوزه تخصصی 2 جریان تراکم‌ پذیر

نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcu.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcuLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcu. 

پروژه تعیین مشخصات آیروآکوستیکی ساختمان‌ها توسط مدل‌سازی در نرم‌افزار انسیس FLUENT با در نظر گرفتن مشخصات هندسی ساختمان‌ها و مصالح بکار رفته و به همراه فیلم آموزشی نرم افزار FLUENT

 • تولید کننده: شهرام مرشدی
 • شناسنامه: MC2-1227
 • موجودی: در انبار
 • تاریخ: 2017-09-28
 • زبان برنامه نویسی: FLUENT
 • زبان برنامه نویسی 2: Lab View
 • سریال برنامه: MC2-1227
 • سفارش دهنده: مارکت کد
 • فایل معرفی محصول: لینک
 • 1,620,830تومان
 • قیمت بدون مالیات: 1,487,000تومان

برچسب ها: آکوستیک, جذب صوتی مصالح, شاخص کاهش صدا, FLUENT, فلوینت, فلوئنت, Gambit, گمبیت, حل ضمنی, افت صوتی, lab view, لب ویو, CFD, شوک, معادله انرژی, روش Density based, مافوق صوت, موج انبساطی, شوک مایل, خفگی, موج صوتی, فرکانس, فشار آکوستیکی, مود طبیعی, دسی بل

مقالات مرتبط